Jak zbudować swojego ubera

Model sharing economy, ekonomii współdzielenia, wywarł olbrzymie zmiany na przestrzeni ostatnich lat. Umożliwiając ludziom współdzielenie swojego czasu czy zasobów, zrewolucjonizowano wiele branż, poprawiono jakość obsługi klienta i obniżono ceny wielu usług...takich jak na przykład taksówki.

Jeżeli przyszło Ci kiedykolwiek do głowy pytanie, a jakby tak zbudować własnego ubera...tylko odgoniłeś je natychmiast, bo przecież to nie jest realistyczne, żeby konkurować z gigantami, którzy mają olbrzymi budżet marketingowy.

Ale w tym modelu jest wiele innych możliwości i nisz.

Kojarzenie klientów szukających usługi z usługodawcami to nie tylko usługi transportowe.

Wyobraź sobie z uruchomieniem serwisu, który koncentruje się na zamówieniu hydraulika do domu. System odnajduje tego, który w obecnym momencie jest dostępny i może dojechać w przeciągu 15 minut. Czy złotą rączkę, masażyste, dowóz jedzenia, kuriera..

Możliwości jest wiele a teraz to najlepszy czas na otworzenie biznesu tego typu.

Na początku na pewno potrzebujesz rozeznania w swojej wybranej niszy. Myśl lokalnie, jakie usługi można usprawnić za pomocą marketplace, które obecnie polegają na ręcznym szukaniu i wydzwanianiu do wykonawców, czy może mają teraz czas i terminy. Bądź te, za które obecnie giganci pobierają olbrzymi prowizje. Czy wiedziałeś, że uber eats czasem pobiera prowizję od restauracji do 30% całego rachunku, ponad opłatę za dostawę? Dla wielu mniejszych restauracji to balansowanie na granicy opłacalności. Stwarzając lokalną alternatywę dla takiej usługi, możesz śmiało zawalczyć o udział w rynku.

Niestety dużą barierą są oczywiście koszty oprogramowania. Nie każdy ma setki tysięcy złotych by stworzyć drogi marketplace.

Ale teraz za pomocą logistystycznego generatora marketplace Getreve możesz zbudować swój marketplace bez ponoszenia tych kosztów.

To na tyle proste, że wystarczy stworzyć konto na platformie Getreve i aktywować narzędzie.

Kiedy przejdziesz do systemu, prosty asystent pokieruje Cię, tak byś mógł zdefiniować podstawowe rzeczy i podać szczegóły swojego biznesu. W późniejszych etapach będziesz mógł podłączyć swoja domenę i zająć się budowaniem marki. Na samym początku zobaczysz webową wersję systemu dla operatora.:

Na mapie zobaczysz wszystkich aktorów swojego ekosystemu, zarówno klientów, a także ludzi, którzy poszukują usługi. W naszym przykładzie, Ci ludzie, tak jak w uberze, poszukują transportu.

Naczelną ideą marketplace to właśnie kojarzenie obu stron w najszybszy sposób, i właśnie ten cel ten system osiąga.

Żeby Ci aktorzy pojawili się na marketplace, pierwszą rzeczą to zaproszenie kierowców. Kierowcy mogą dołączyć do platformy w następujący sposób:

 • Rejestrując się na specjalnej stronie
 • Ręcznie będąc dodanym w systemie

Dla przykładu, możesz dodać kierowce poprzez formularz taki jak ten

Kierowca otrzyma informację ze specjalnym kodem, który może wpisać do aplikacji którą może ściągnąc na androidzie albo iOS(iphone).

Kierowcy mają dostęp do systemu tylko poprzez apkę mobilną:

Ta aplikacja to centrum zarządzania świata dla kierowcy. Ta aplikacja umożliwia kierowcom następujące rzeczy:

 • Zaznaczyc dostępność
 • Ustawić czas wolny
 • Otrzymywać zlecenia
 • Potwierdzić zlecenia
 • Wyznaczyć trasę
 • Załączyć podstawowe dokumenty przewozowe (jeśli to wymagane)
 • Sprawdzić swoje saldo (portfel)

Możliwości i cele tej apki są szerokie, jednakże koncentrujemy się w naszym przykładzie na najprostszym zadaniu "Pojedź do punktu A by odebrać pasażera i zawieź go do punktu B.”.

Jeżeli mamy już zarejestrowanych kierowców z zainstalowanymi aplikacjami, jesteś gotowy by rozdysponować zlecenia.

Zlecenia można dodać na kilka sposobów:

 • Specjalny e-formularz dla klientów
 • Ręcznie przez operatora
 • Poprzez webową mapkę do zleceń (w okolicach Kwietnia i Maja 2022)
 • Poprzez aplikację white-label (pod własnym brandem) do zleceń

Klient może wskazać miejsce odbioru i cel podróży. Za to operator ma więcej możliwości przy dodawaniu zlecenia. Ale w uproszczeniu, dodanie zlecenia jest nieskomplikowane:

Jeżeli za to popatrzymy na ręczne dodanie taska, to forma ma wiele więcej możliwości

Definiujesz kilka kryteriów według których system dopasuje odpowiedniego kierowcę.

Co sie dzieje, kiedy zlecenie jest dodane do systemu? (czy to ręcznie, czy przez klienta).

To wszystko zależy od konfiguracji. Popatrzmy zatem na te opcje

Zlecenie jest przydzielone kierowcy w dwojaki sposób:

 • Ręcznie
 • Automatycznie

Ręczna opcja jest w miarę oczywista, system sugeruje Ci najlepszego kierowcę i recznie przydzielasz mu zadanie. Kierowca otrzymuje zlecenie na aplikacji.

Automatyczne przydzielanie jest bardziej skomplikowane i zadziała, gdy zlecenie jest złożone przez klienta bezpośrednio. System dopasuje kierowcę wedle dwóch dostępnych strategii (możesz je zmienić).

 • Wyślij zapytanie do wszystkich dostępnych kierowców w okolicy i określone warunki. Zadanie zostanie przydzielone pierwszemu, który potwierdzi.
 • Stwórz listę kierowców i wyślij zapytanie jeden po drugim, aż któryś zaakceptuje zlecenie.

Kiedy kierowca otrzyma propozycje zlecenia, wygląda ono następująco :

Jeżeli kierowca odmówi zlecenia, system kontynuuje przydzielenie zlecenia kolejnym kierowcom.

A teraz kwestia wyceny zlecenia. Są dwa rodzaje kalkulacji (będzie można je połączyć:

 • Zależne od kategorii (np. rodzaj czy rozmiar pojazdu, bądź rodzaj usługi)
 • Zależne od dystansu (np. cena za 1 km)

Cena tego samego zlecenia dla klienta i kierowcy będzie się różnic. Ta różnica to Twój zysk. Mechanizm jest prosty. Po zakończeniu zlecenia, kwota dla kierowcy jest przetransferowana na jego portfel i może ją wypłacić.

Powyższe kroki pokazały Ci w wielkim skrócie możliwości marketplace. Pozwoliły również zrozumieć, że o kwestie platformy i technologii przy Twoich planujesz wystartowania z marketplace, nie musisz się martwić!

Latest articles on our blog