Jak zbudować marketplace

Marketplace przejmują świat. Jeśli mieszkasz w większym mieście z pewnością natknąłeś się na nie korzystając z Ubera czy zamawiając jedzenie przez telefon. Ta nowa forma biznesu powstała relatywnie niedawno i zdobyła rynek e-commerce ekspresowo odpowiadając za 52% sprzedaży na świecie.

A gdyby tak stworzyć swój markertplace jako biznes? Jest jeszcze wiele niezagospodarowanych nisz przez korporacyjnych globalnych gigantów. Poza tym, coraz więcej ludzi preferuje lokalne inicjatywy, by wspierać lokalne biznesy.

Jeżeli mądrze do tego podejdziesz i stworzysz lokalny marketplace, możesz mieć stabilny biznes na lata, który co miesiąc będzie przynosił znaczące, powtarzające się przychody.

Oczywiście dość istotną barierą do zbudowania marketplace jest technologia. Obecnie koszt programistów jest bardzo wysoki i zbudowanie go nie tyle co potrwa kilka miesięcy, ale także będzie to wymagało dużych nakładów finansowych.

Jeżeli zdecydujesz się to zrobić swoimi siłami, to napotkasz na swojej drodze wiele innych pomniejszych problemów, które zabiorą Ci wiele czasu i pochłoną jeszcze więcej pieniędzy. Nie mówiąc o nerwach. A czy istnieje inna droga? Teraz już tak! Możesz skorzystać z generatora marketplace.

Użycie generatora marketplace obniży znacząco Twoje początkowe koszty wprowadzenia Twojego pomysłu na rynek. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz wydać na promocję, marketing i sprzedaż. Możesz prawie natychmiast wystartować z biznsesem, co naprawdę jest ważne jeśli zidentyfikowałeś swoją niszę. Chcemy byś skorzystał z tej szansy.

Co jeszcze potrzebujesz, by wystartować z marketplace:

 • Operatora płatności
 • Własną domenę i nazwę
 • Pomysł, jak sciągnąć obie strony, sprzedających i kupujących do swojego nowego marketplace ..."plan ataku".

Zacznijmy od początku.

Generator marketplace

Są różne rodzaje marketplace. Wynajmu, rezerwacji, sprzedaży, a odpowiedni wybór zależy od specjalizacji i niszy. W tym artykule skoncentrujemy się na tym najpopularniejszym, czyli wynajmu. Jest on bardzo podobny do Airb'n'b, booking.com czy do wynajmu aut. Innymi słowy nie koncentrujemy się tylko na marketplace zaprojektowanych na najmie krótkoterminowym, ponieważ można go wykorzystać do wszystkiego co można wypożyczyć...auta, pokoje, garaże, magazyny, piwnice, hulajnogi, rowery, cokolwiek przyjdzie Ci do głowy.

By wygenerować marketplace skorzystaj z narzędzia getreve do wynajmu generator marketplace. To bardzo proste, po prostu dołącz do platformy i aktywuj to narzędzie.

Asystent poprowadzi Cie krok po kroku i poprosi o informacje potrzebne do skonfigurowania Twojego nowego marketplace:

Prowadząc marketplace zarabiasz pieniądze dzięki prowizji z każdej transakcji. Dla przykładu, gdy osoba z Krakowa doda ofertę swojego mieszkania na wynajem, a ktoś je wynajmie, marketplace naliczy prowizję, która pójdzie na Twoje konto.

W następnych krokach potrzebujesz zdefiniować typ produktu oferowanego na marketplace. Co oznacza wymagane dane, które są potrzebne podczas dodawania nowej oferty. Dla przykładu, jeśli wybrałeś nieruchomości, dla tego przykładu, system doda takie pola jak "liczba pokoi" to opisu produktu. W innym przykładzie wynajmu samochodów, to będzie liczba pasażerów.

Możesz albo wykorzystać z góry przygotowane szablony bądź zbudować własny, jak ten w przykładzie poniżej. Tutaj definiujemy produkt do wynajmu, łodzi, i definiujemy pola, które są wymagane przy dodawaniu oferty najmu łodzi, charakterystyczne dla tego typu rzeczy.

Oto jak to wygląda po skonfigurowaniu i w naszym przykładzie konfiguracji marketplace będziemy ich używali. A nasz przykładowy marketplace jest gotowy do rozkręcenia na rynku!

Każdy wygenerowany marketplace ma unikalny wygenerowany wewnętrzny adres, pod którym można go odnaleźć. To jest bardzo przydatne podczas wstępnego etapu, a wkrótce możesz go obrandować i przekierować na własną domenę. Dzięki temu możesz dość szybko przygotować swój marketplace. Po kilku minutach, nasz przykładowy marketplace wygląda następująco.

Naturalnie wstępnie jest on pustawy, ale daje Ci pierwszy podgląd jak będzie wyglądać a następnie możesz zmienić bądź dodać takie elementy jak:

 • Twoja domena
 • Twoje logo
 • Kolorystykę
 • Dodać więcej pól konfiguracji produktu
 • Dostosować wyszukiwarkę
 • Wybrać język
 • A na koncu skonfigurować elementy komercyjne

Zanim pokażemy Ci panel zarządania marketplace, spójrzmy jak wygląda proces dodania nowej oferty przez osobę która, ma pokój do wynajęcia. Przejdę na platformę i dodam ofertę:

Jeszcze fdodaję daty dostępności:

I to tyle, oferta już dodana

Teraz, gdy ktoś chciałby wynająć to mieszkanie, może w prosty sposób zobaczyć jego dostępność i kontynuować

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, cały proces tranzakcyjny jest czyms co musisz skalibrować. Porzebujesz zdecydować o takich rzeczach jak:

 • Czy chcesz zatwierdzać oferty
 • Czy chcesz akceptować oferty z konkretnych lokalizacji
 • Czy oferujący też akceptuje wynajmującego
 • Czy automatyczne zawierdzanie przekierowuje Cię do etapu zapłaty.
 • I wiele innych

To dość obszerny temat, ale musisz pamiętać, żeby przeanalizować swój model biznesowy i tak skonfigurować system po tym kontem pasował najlepiej do Twojej branży

Popatrzmy teraz na proces płatności. Marketplace Getreve może działać w dwóch modelach:

 • Za darmo. To oznacza, że nie ma prowizji pobieranych od użytkowników (rowiązanie głównie dla organizacji non-profit)
 • Płatny. To oznacza, ze prowizja jest pobierana przy każdej tranzakcji.

Jeżeli wybierzesz model płatny, masz do wyboru 3 typy płatności (getreve z czasem będzie dodawało nowe opcje)

 • Zwykły transfer (Manualny). Użytkownik, najemca, zobaczy szczegóły płatności na konto bankowe, który musi wykonać ręcznie. A wynajmujący musi potwierdzić, że otrzymał transfer.
 • MangoPay (Automatyczny). Najemcy mogą zapłacić używając swojej karty kredytowej, a wynajmujący otrzyma środki automatycznie
 • Elektroniczne płatności przy zastosowaniu bramki płatniczej (automatic). Najmujący wprowadza dane dostępowe do swojej bramki płatniczej a najmujący płaci bezpośrednio wynajmującego.

A teraz kwestia prowizji. Zależy ona od modelu, który powyżej zastosujesz. Jeżeli wybierzesz opcje automatycznych płatności, system automatycznie pobierze płatność.

Jesli to nie możliwe, to prowizja zostanie naliczona i najmujący będzie musiał uregulować saldo. Jeżeli tego nie ureguluje, system tymczasowo zablokuje możliwość daleszego korzystania z systemu.

A teraz kwestie zarządzania i promowania marketplace:

Jako operator marketplace masz dostęp do panelu zarządzania

W tym panelu możesz w prosty sposób zarządzać głównymi aspektami marketplace takimi jak:

 • Klienci
 • Oferty
 • Zamówienia
 • Rozliczenia (salda klientów)

Masz dostępne liczne opcje konfiguracji, wszystko co jest niezbędne do prowadzenia biznesu typu marketplace. Udostępniliśmy Tobie również możliwość zbudowania podstron w systemie z własnymi treściami, dodawania banerów, materiałów promocyjnych czy konfigurowania promocji.

Jesteśmy też dumni z naszej opcji prospołecznych. Jeżeli ją aktywujesz, to część opłat może być wysyłana dla organizacji pożytku społecznego, która ludzie mogą wybrać.

Na tym etapie stworzyłeś i skonfigurowałeś swój marketplace w naprawdę krótkim czasie, a teraz kolejne elementy, którymi należy się zająć.

Po pierwsze, to bardzo ważne, żeby w systemie pojawiło sie jak najwięcej ofert. Czyli proces wdrożenia. Dla przykładu, jeśli prowadzić marketplace wynajmu domów, to bardzo ważne by dotrzeć do jak najwiekszej liczby właścicieli takich nieruchomości. Ponieważ jest dośc duża konkurencja na rynku, ciężko przebić się reklamami i może nie mieć sensu inwestować w marketing tego typu. Ale można samemu dotrzeć do właścicieli tych nieruchomości, nawet poprzez dotarcie do ich na portalach konkurencji i zaoferać im lepsze warunki i zaoferować pomoc w dodaniu ofert na Twoim marketplace tak, by otrzymali informacje o ofertach wynajmu, gdy one się pojawią.

Na poczatku ustaw system tak, by nie akceptował automatycznie wprowadzanych ofert. To oznacza, ze wynajmujący otrzyma zapytanie "czy nieruchomość może być wydana najemcy w użytkowanie w podanych datach. Wynajmujący może ja potwierdzić bądź odrzucić. A potwierdzenie przekieruje klienta do opcji płatności. Jeżeli oferta nie zostanie zatwierdzona w przeciągu 24 godzin, zostanie ona odrzucona automatycznie. Ten model, to dość prosty sposób by dotrzeć do właścicieli nieruchomości.

Następny krok jest trochę bardziej skomplikowany. Polega na dotarciu do jak najwiekszej liczby osób szukajacych nieruchomości. Nadal poprowadzenie kampanii przy użycia google ads to nie jest najlepszy sposób. Skoncentruj się na sposobach dodarcia do ludzi bezposrednio bądź poprzez partnerów czy grupy fejsbookowe.

Jedną z bardzo ważnych kwestii przy zarządzaniu marketplace, by osiągnał sukces to czas! Jeżeli wystartujesz z marketplace i zapełnisz go ofertami, zaczniesz mieć na nim treści. Jeżeli bedą one miały odpowiednie opisy, wyszukiwarki jak google zaczną je indeksować, co w czasie przyciągnie organiczny ruch, innymi słowy ludzie używając wyszukiwarki i szukając mieszkań, trafia na Twoja strone marketplace.

Co najważniejsze to pamietać o możliwościach jakie generator marketplace Ci daje. Możliwość zaistnienia na rynku, dotarcia do klientów w rekordowo krótkim czasie, nie spędzajać wielu miesięcy na zbudowanie własnego rozwiązania. A środki w ten sposób zaoszczedzone można wydatkować na sprzedaż i marketing.

Zbuduj własny marketplace już teraz dzięki generatorom getreve!

Latest articles on our blog